20 luty - Puchar bł. ks. S.W.Frelichowskiego

Doroczne święto patronalne naszego klubu sportowego rozpoczęliśmy od Mszy św. o godz. 12.00, której przewodnczył ks. bp Józef Szamocki. W Eucharystii uczestniczyły również drużyny biorące udział w Salezjańskiej Lidze SALOS w Torunu, które skończyły swoje rozgrywki w sobotę 19 lutego. Na Mszy św. zostały wręczone medale, puchary i dyplomy... Nasz  SALOS wystawił na turniej w Toruniu cztery drużyny. Najlepiej wypadli chłopcy z rocznika 2010, którzy zajęli I miejsce.

Po Mszy św. ks. Biskup poświęcił krzyż przy wejściu na teren sportowy. Ten wyjątkowy krzyż związany jest z modlitwą o ustanie pandemii i nawiązuje swoim kształtem (podwójna belka poprzeczna) do krzyży ustawianych na skraju wiosek i miast, aby modlitwa chroniła mieszkańców przed epidemiami. Krzyże takie noszą nazwę „karawaka” od miejscowości Caravaca w Hiszpanii, gdzie w XIII wieku postawiono krzyż z dwoma poziomymi belkami, aby chronił mieszkańców przed epidemiami. Odtąd tradycja ta rozprzestrzeniła się w całej Europie, by wzywać do ufnej modlitwy przy zbliżających się kolejnych falach zarazy. Nasz krzyż nawiązuje bezpośrednio do epidemii cholery w 1737 roku, kiedy ocalał tylko jeden mieszkaniec Przeczna dzięki pomcy św. Rozalii.

Następnie drużyny ze Stowarzyszeń Salezjańskich w Toruniu i Przecznie udały się do sali w Brąchnowie na rozgrywki w futsalu. Nasz klub wystawił aż pięć drużyn. Najlepiej wypadli chłopcy z rocznika 2008, kórzy zajęli I miejsce.

Dopełnieniem świętowana był Integracyjny Bal Karnawałowy 23 lutego w Zamku Bierzgłowskim, którą prowadził zespół "Shadow" z Torunia.

Partnerem imprezy było Województwo Kujawsko-Pomorskie, które dofinansowało wydarzenie. W ramach balu prowadzona była m.in. promocja postaci Wandy Błeńskiej, która pracowała na misjach w Ugandzie od 1950 do 1992 roku będąc "matką trędowatych". Umarła w 2014 roku mając 103 lata. Obecnie trwa proces beatyfikacyjny Wandy Błeńskiej. Poświęcony jej był również w naszym Województwie rok 2021.

 

     Wanda Błeńska - Matka Trędowatych                      Dziekujemy za dofinansowania balu