2021-11-01

Listopad to miesiąc uprzywilejowany w skuteczność naszej modlitwy za zmarłych. Podobnie jak w ubiegłym roku Stolica Apostolska rozszerzyła możliwość uzyskania odpustu. W dekrecie Penitencjarii Apostolskiej czytamy: „Odpust zupełny dla osób nawiedzających cmentarz i modlących się za zmarłych przez poszczególne osiem dni, zwykle ustanowiony jedynie na dni od 1 do 8 listopada, dla pożytku wiernych może być przeniesiony na inne osiem dni listopada. Dni te, dowolnie wybrane przez poszczególnych wiernych, mogą być od siebie oddzielone.[…] Osoby starsze, chore i ci wszyscy, którzy z poważnych powodów nie mogą opuścić domu, będą mogli uzyskać odpust zupełny, jeśli tylko łącząc się duchowo z tymi wiernymi, którzy pobożnie nawiedzają miejsca święte, oraz wykluczając wszelkie przywiązanie do jakiegokolwiek grzechu i mając intencję kiedy to tylko będzie możliwe spełnić trzy zwyczajne warunki (spowiedź sakramentalna, Komunia eucharystyczna i modlitwa w intencjach Ojca Świętego), odmówią pobożnie modlitwy za zmarłych przed obrazem Pana Jezusa lub Najświętszej Maryi Panny na przykład Różaniec, Koronkę do Bożego Miłosierdzia czy poprzez ofiarowanie Bogu cierpień i niedogodności swego życia”.

Przypomnę, że po każdej Komunii świętej można uzyskać tylko jeden odpust zupełny.

* * *

Otrzymaliśmy z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dotację na remont alejek wokół kościoła połączony z odprowadzeniem wody deszczowej poza teren cmentarza. Prace będą przeprowadzone w listopadzie. Wesprzyjmy te prace również skromną modlitwą, gdyż warunkiem dotacji jest wykonanie I etapu całości zadania do końca listopada. W zależności od pozyskania środków w przyszłym roku prace będą kontynuowane na dolnej części naszego cmentarza.

* * *

Przy tej okazji przypominam o przedłużenia rezerwacji miejsc na cmentarzu. Wskazane byłoby to uczynić do końca listopada w związku z dodatkowymi wydatkami na remont alejek.

* * *

Przy cmentarzu dostawiono dodatkowy biały POJEMNIK NA SZKŁO. Proszę do niego wrzucać wszystkie szklane znicze, ale bez plastikowych wkładów, które wrzucamy do żółtego pojemnika. Dzięki rzetelnej trosce o segregację śmieci oszczędzimy miejsca w pozostałych pojemnikach.

* * *

Pn   -  1.XI - Uroczystość Wszystkich Świętych

                    8.00 - +Romuald Dokurno

                  10.30 - w intencji wszystkich Parafian (transmisja on-line)

                               procesja na cmentarzu

Wt - 2.XI - wspomnienie Wszystkich Zmarłych

                    8.00 - +Helena +Aleksander +z rodzin Finców i Sachów

                  12.00 - w intencji wszystkich zmarłych

                  18.00 - w intencjach Ojca Świętego

Śr -  3.XI - 18.00 - +Stanisław +Mieczysława Rutkowscy

Cz - 4.XI -   8.00 - o łaskę wiary dla Andrzeja

Pt  - 5.XI - 18.00 - +Henryk Gałka

Sb - 6.XI -   8.00 - int. Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

                              nabożeństwo pierwszosobotnie

N  -  7.XI -   8.00 - w intencji wszystkich Parafian

                   10.30 - +Józef Kuźba (14r) (transmisja on-line)

* * *

ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

O ŚWIĘTA ROZALIO, wysłuchaj naszych błagań i wstawiaj się za nami, abyśmy zachowani byli przed wszelką zarazą, która nam grozi w trudnych dzisiejszych czasach. Niech Twoje wstawiennictwo to sprawi, abyśmy bezpiecznie i utwierdzeni w miłości Bożej przeszli wszystkie niebezpieczne drogi świata i trafili tam, gdzie Ty - nasza Patronko - cieszysz się wieczną radością w niebie. Amen.

Święty Boże…

Wzbudź Panie nowe i święte powołania kapłańskie oraz do służby we wspólnocie wiary, szczególnie w naszym Kościele toruńskim, aby młodzi nie lękali się odpowiedzieć na głos powołania i na wzór świętego Józefa z odwagą odpowiadali na Boże wezwanie. Ciebie prosimy….