2022-10-30

Przeżywamy dziś w liturgii rocznicę poświęcenia naszej świątyni, która miała miejsce przed około 700 laty. Przy tej okazji chciałbym się podzielić sytuacją materialną naszej parafii. Na wstępie dziękuję za wasze ofiary składane przy różnych okazjach, które znacznie wzrosły po okresie pandemii. W ubiegłym roku zebraliśmy łącznie z ofiar składanych podczas Mszy świętych, ofiar związanych z cmentarzem, ofiar składanych podczas „kolędy”, do puszek, jednorazowych ofiar na ogrzewanie, przy zakupie prasy katolickiej itd. 69.000 zł. Dla porównania w roku 2020 zebraliśmy 56.000 zł, w roku 2019 - 52.000 zł, w roku 2018 - 61.000 zł. Z tej zebranej sumy przekazaliśmy w całym roku 2021 na cele pozaparafialne, takie jak utrzymanie Wyższego Seminarium Duchownego i Kurii Diecezjalnej, na misji i inną pomoc charytatywną, łącznie 19.000 zł. W parafii pozostało 50.000 zł. Największym wydatkiem było opłacenie ogrzewania kościoła, plebanii, świetlicy parafialnej i toalet na co przeznaczyliśmy 32.000 zł. Kolejną pozycją było opłacenie wywozu śmieci z cmentarza, transmisje internetowe z Mszy św. oraz abonament w firmie SOLID na co łącznie wydaliśmy 8.000 zł. Na wszystkie pozostałe wydatki zostało na cały rok 10.000 zł oraz dochód z dzierżawy ziemi parafialnej, który przeznaczony jest zasadniczo na sfinansowanie prac konserwatorskich.

W najbliższym półroczu największym wydatkiem będzie zatem opłacenie ogrzewania. Dziękuję za wasze tegoroczne jednorazowe ofiary na ten cel złożone od początku roku. Zebraliśmy dotychczas 7.000 zł. Ufam, że dzięki Opatrzności Bożej, na której się nie zawiodłem od ponad 25 lat i waszej ofiarności będzie nadal możliwe ogrzewania kościoła.

W ramach dofinansowania prac konserwatorskich otrzymaliśmy w bieżącym roku z Sejmiku Wojewódzkiego dotację w wysokości 40.000 zł na konserwacje rzeźb grupy Ukrzyżowania – XVII-wiecznych figur wiszących pod sufitem – oraz z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 190.000 zł na dokończenie prac przy odwodnieniu terenu wokół kościoła i wymianę nawierzchni chodników na cmentarzu. Te prace są zaplanowane na cały listopad. Jednocześnie powyższe inwestycje wymagają włożenia tzw. wkładu własnego parafii w łącznej wysokości 40.000 zł, który zostanie pokryty z dzierżawy ziemi parafialnej.

Niezależnie od kasy parafialnej funkcjonuje nasze Stowarzyszenie Lokalne Salezjańskiej Organizacji Sportowej, które sfinansowane jest z dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki, Powiatu Toruńskiego, gminy Łubianka oraz indywidualnych sponsorów.

* * *

1 listopada w Uroczystość Wszystkich Świętych po Mszy św. o godz. 10.30 odprawimy procesję w intencji zmarłych na cmentarzu. 2 listopada we wspomnienie wszystkich zmarłych przed mszami o godz. 8.00, 12.00 i 18.00 odczytamy wypominki jednorazowe. Przez całą oktawę uroczystości Wszystkich Świętych od 1 do 8 listopada po osobistej decyzji o wykluczeniu przywiązania do jakiegokolwiek grzechu, po przyjęciu Komunii św. oraz modlitwie w intencjach Ojca Świętego można uzyskać łaskę odpustu zupełnego podejmując dowolną modlitwę na cmentarzu za zmarłych.

* * *

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Toruniu przysłał podziękowanie za ofiary w wysokości 1.000 zł złożone przez młodzież podczas bierzmowania.

* * *

W piątek zapraszam po Mszy św. na godz. 18.30 wszystkie kobiety na spotkanie zatytułowane „Fitnes duchowy” podczas którego wybierzemy się w duchową podróż do Ziemi Świętej

* * *

W najbliższym tygodniu mamy w parafii 9 solenizantów noszących imiona: Sylwia, Marcel, Karol, Sławomir, Elżbieta i Leonard. Solenizantom życzymy wiele łask Bożych w życiu codziennym oraz doświadczenia orędownictwa swoich patronów, których wspominamy w liturgii:

3 listopada    św. Sylwia, matka św. Grzegorza Wielkiego, +592, św. Marcel, biskup, +IV wiek

4 listopada    św. Karol Boromeusz, kardynał, +1584

5 listopada    św. Elżbieta, matka Jana Chrzciciela,

6 listopada    św. Leonard z Limoges, laik, pustelnik, ok. +550     

* * *

N  - 30.X -   8.00 - w intencji Żywego Różańca z Przeczna

                    10.30 - +Józef Kuźba (15r) [Kazanie on-line]

Pn - 31.X - 18.00 - +Helena +Aleksander Finc +z rodzin Finców i Sachów

                               wieczorna Msza św. z uroczystości Wszystkich Świętych oraz różaniec

Wt   -  1.XI - Uroczystość Wszystkich Świętych

                    8.00 - +Kazimiera Jelińska

                  10.30 - w intencji wszystkich Parafian [Kazanie on-line]

                               procesja na cmentarzu

Śr - 2.XI - wspomnienie Wszystkich Zmarłych

                  8.00 - +Jan Tyburczy +Jerzy Jeziorski

                12.00 - w intencji wszystkich zmarłych

                  18.00 - w intencjach Ojca Świętego

Cz -3.XI-   8.00 - +Kazimiera Jelińska

Pt - 4.XI - od 8.00 - odwiedziny chorych

                  od 17.00 - spowiedź św.

                 18.00 - +Alojzy +z rodzin Lewandowskich i Barnat

N - 6.XI -  8.00 - +Romuald Dokurno (16r)

                  10.30 - w intencji wszystkich Parafian [Kazanie on-line]

* * *

ŚWIĘTY MICHALE ARCHANIELE! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.

O ŚWIĘTA ROZALIO, wysłuchaj naszych błagań i wstawiaj się za nami, abyśmy zachowani byli przed wszelką zarazą, zwłaszcza duchową która nam grozi w trudnych dzisiejszych czasach. Niech Twoje wstawiennictwo to sprawi, abyśmy bezpiecznie i utwierdzeni w miłości Bożej przeszli wszystkie niebezpieczne drogi świata i trafili tam, gdzie Ty - nasza Patronko - cieszysz się wieczną radością w niebie. Amen.

Święty Boże…

Wzbudź Panie nowe i święte powołania kapłańskie oraz do służby we wspólnocie wiary, szczególnie w naszym Kościele Toruńskim, aby młodzi nie lękali się odpowiedzieć na głos powołania i na wzór świętego Józefa z odwagą odpowiadali na Boże wezwanie. Ciebie prosimy….