2014-12-13/14 - Wizytacja kanoniczna

W sobotę 13 grudnia od Mszy św. o godz. 11.00 rozpoczęła się wizytacji kanoniczna naszej Parafii prze J.E. ks. bpa Józefa Szamockiego.

Bezpośrednio po Mszy św. udaliśmy się w procesji na cmentarz.

Po procesji odbyło się spotkanie ze służbą liturgiczną i rodzicami.

O godz. 13.15 ks. Biskup odwiedził chorych w 3 wioskach naszej parafii.

O godz. 14.00 odbyło się spootkanie z Radę Parafialną oraz Zarządem i Komisją Rewizyjną Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Przecznei.

Wieczorem o godz. 18.00 przy kolacji spotkanie z parafialnym zespołem Caritas i zarządem Bractwa Przemienienia Pąńskiego.

O godz. 19.00 w kościele odbyło się spotkanie modlitewne - Wieczernik Parafialny połączony z prezentacją wspólnot scholi, Bractwa Przemienienia Pańskiego oraz klubu sportowego.

W niedzielę Msza św. o godz. 8.00 była połączona z obrzędem błogosławieństwa dzieci.

Po Mszy św. w nowej świetlicy parafialnej spotkanie z dziećmi biorącymi czynny udział w zajęciach klubu sportowego.

Na Mszy św. o godz. 10.30 młodzież przyjęła sakrament  bierzmowania.

Jest za co Bogu dziękować !

Drogi księże biskupie Józefie!

Witam Ciebie już po raz 10 w Przecznie. Zanim przyjąłeś święcenia biskupie brałeś udział w uroczystościach odpustowych oraz w procesji do kapliczki św. Rozalii. Pięciokrotnie udzielałeś naszej młodzieży sakramentu bierzmowania, przeprowadziłeś w 2004 r. wizytację, brałeś udział w misjach ewangelizacyjnych,  poświęciłeś nasze boisko piłkarskie oraz przewodniczyłeś organizowanym u nas mistrzostwom inspektorialnym w futsalu. Przed niecałym rokiem zrobiłeś nam szczególną niespodziankę przewodnicząc Pasterce. Znasz więc dobrze naszą małą parafię, której liczebność od 50 lat systematycznie maleje. Jeśli odliczyć kilkudziesięciu parafian, którzy w ostatnich latach wyjechali w poszukiwaniu pracy poza Polską, to realnie mieszka w naszej parafii około 600 osób.

Wizytacja pasterska jest okazją do podsumowania prac wykonanych w ostatnich 5 latach, aby dziękować przede wszystkim Bogu, jak i ludziom. Rozwija się działalność naszego klubu sportowego zrzeszonego w Salezjańskiej Organizacji Sportowej. Do sekcji piłkarskiej w tych latach doszła sekcja pływacka. Raz w tygodniu wszystkie chętne dzieci z naszej parafii wraz z rodzicami korzystają z basenu w Chełmży, zaś latem zorganizowaliśmy już 4 obozy sportowe dostępne nawet dla najuboższych. Ponadto funkcjonowanie klubu sportowego jako organizacji pożytku publicznego umożliwiło pozyskanie środków materialnych na inwestycje na boisku parafialnym, które wzbogaciło się o plac zabaw dla najmłodszych i zostało ogrodzone, oraz na remont rozpadającego się budynku gospodarczego, który przekształcił się w nowoczesną świetlicę z zapleczem sanitarnym. Dzięki zaangażowaniu całej grupy parafian zorganizowaliśmy w tym roku pierwszy parafialny Dzień Dziecka.

Kolejnym powodem do wdzięczności jest powstały przed rokiem parafialny zespół Caritas, który przyszedł już z pomocą chorej na SM parafiance oraz wspierał kilku ciężko chorych, jak się okazało,  w ostatniej drodze ich doczesnego życia. Dzięki dużej wrażliwości wielu parafian staje się możliwe otoczenie szybką pomocą osób, które znajdą się w ekstremalnie trudnej sytuacji.

Na koniec parę słów o pracach konserwatorsko-remontowych w naszej gotyckiej świątyni. Dzięki pomocy m.in. Urzędu Marszałkowskiego, udało się przeprowadzić konserwację zewnętrznych murów świątyni, jak i generalny remont we wnętrzu wieży oraz na poddaszu. Cieszą nas od 3 lat nowe ławki i od kilku tygodni ogrzewanie kościoła i nowoczesne oświetlenie ledowe. Przy pracach konserwatorskich odkryto, że nasza świątynia posiada więźbę dachową z 1360 roku, oraz że drzwi wejściowe do nawy głównej wykonano około 1680 roku. W kruchcie odsłonięto oryginalna posadzkę z XIV wieku, zaś prace archeologiczne w prezbiterium odsłoniły fundament pierwszego ołtarza. Największą perełką są jedne z najstarszych w Polsce XVII-wieczne organy na których odbywają się koncerty na najwyższym poziomie organmistrzowskim. Grali u nas mistrzowie sztuki organowej z Niemiec, Warszawy, Gdańska i Włoch. Na kolejny koncert zaprosiliśmy organistę aż z Meksyku.

Podsumowaniem tych prac była zorganizowana 28 września br. sesja naukowa z udziałem Marszałka naszego Województwa oraz Konserwatora Wojewódzkiego, zaś w planach jest utworzenie w najbliższych latach edukacyjnej ścieżki historycznej, do współtworzenia której zapraszam już dziś księży z sąsiednich parafii.

Wizytacja pasterska jest dla naszej wspólnoty parafialnej doświadczeniem pełni Kościoła zbudowanego z woli jego Założyciela na apostołach. Dlatego liczymy na szczególne łaski, które spłyną w tych dniach na nas pielgrzymujących w ziemskiej wędrówce, jak i  na łaski, które spłyną w sposób szczególny na zmarłych parafian, których ciała spoczywają zarówno na cmentarzu wokół kościoła, jak i w samej świątyni pod jej posadzką.

Proszę więc  o ofiarowanie Mszy św. w naszych intencjach.

 

Owocem wizytacji było również wyróżnienie medalem dla "Zasłużonych dla Diecezji Toruńskiej" najstarszego członka Bractwa Przemienienia Pańskiego p. Józef Mądrzejewskiego oraz honorowej zelatorki róży Żywego Różańca z Debin p. Stanisławy Gierat.