2015-07-26

Uroczystościom odpustowym w niedzielę 2 sierpnia przewodniczyć będzie misjonarz z Madagaskaru o. Marek Ochlak. Po Mszy św. o godz. 8.00 będzie możliwość dodatkowego spotkania w naszej świetlicy parafialnej z o. Markiem na temat misji na Madagaskarze. Do spowiedzi przed odpustem zapraszam w sobotę 1 sierpnia na godz. 9.00.

* * *

Po południu w sobotę 1 sierpnia zapraszam na kolejny koncert organowy na godz. 16.00. W tym roku gościć będziemy organistę aż z Meksyku Walentego Gascon Villa.

* * *

W naszym dekanacie latem nastąpiło kilka zmian. Proboszcz ze Świerczynek ks. Adam Ceynwa odchodzi do parafii farnej w Chełmnie. Na jego miejsce od 1 sierpnia przyjdzie ks. Piotr Stefański. Ks. Marian Szańca odszedł z Łążyna na emeryturę i zamieszkał w Zamku Bierzgłowskim. Na jego miejsce parafię w Łążynie objął ks. Jacek Kwiatkowski, który jest dodatkowo dyrektorem Muzeum Diecezjalnego w Toruniu. Pod koniec sierpnia odejdą również wikariusze z Bierzgłowa i ze Świerczynek. Nowym wikariuszem w Bierzgłowie zostanie od 24 sierpnia ks. Sławomir Marcinkowski. W związku z tymi zmianami nowym dziekanem bierzgłowskim został proboszcz z Bierzgłowa ks. Rajmund Ponczek, zaś v-ce dziekanem proboszcz z Biskupic ks. Grzegorz Pszeniczny. Nowym dekanalnym ojcem duchownym został ks. Zbigniew Wawrzyniak z Zamku Bierzgłowskiego w miejsce ks. Wiesława Łużyńskiego, który odszedł z Zamku Bierzgłowskiego do Torunia. Dekanalnym duszpasterzem rolników został proboszcz z Siemonia ks. Marek Rengiel, który jest również kapelanem w Areszcie Śledczym w Toruniu. Proboszcz ze Złejwsi Wielkiej ks. Wojciech Murawski pełni dodatkowo posługę diecezjalnego duszpasterza sportowców.  Natomiast mi została zlecona troska o zaangażowanie na rzecz misji oraz duszpasterstwo trzeźwościowe w parafiach  naszego dekanatu.

* * *

Odezwa Biskupa Toruńskiego w sprawie pomocy poszkodowanym

Drodzy Diecezjanie,

Silna wichura, która w ubiegłą niedzielę przeszła nad Polską, wyrządziła duże szkody materialne także w okolicy Torunia, na terenie Gminy Obrowo. Zniszczeniu uległo kilkadziesiąt domów mieszkalnych i budynków gospodarczych. Potrzebna jest pilna pomoc dla osób poszkodowanych, zwłaszcza dla tych, którzy utracili dorobek swego życia i obecnie muszą podjąć odbudowę lub konieczny remont budynków, by przed zimą zapewnić dach nad głową swoim rodzinom.

Caritas diecezji włocławskiej i diecezji toruńskiej organizuje taką pomoc w duchu chrześcijańskiej zasady: „jeden drugiego brzemiona noście” (Gal 6,2). W tym celu w najbliższą niedzielę odbędzie się zbiórka pieniężna do puszek przy kościołach we wszystkich parafiach naszej diecezji. I tym razem, jak wielekroć było w przeszłości, bądźmy solidarni z bliźnimi w potrzebie.

Wasz biskup Andrzej

W naszej parafii zbiórkę do puszki przeprowadzimy w sobotę podczas spowiedzi przed odpustem o godz. 9.00 oraz przed pierwszą Mszą św. odpustową w niedzielę 2 sierpnia o godz. 8.00.

* * *

We wtorek zapraszam członków Rady Parafialnej na spotkanie na godz. 19.00.

* * *

Zapowiedzi przedślubne drugie: Piotr Kran z Wymysłowa i Milena Kran z Torunia

* * *

W najbliższym tygodniu mamy w naszej parafii 9 solenizantów noszących imię:  Natalia, Wiktor, Marta, Julita i Ignacy. Solenizantom życzymy wielu łask Bożych i opieki waszych patronów od chrztu świętego.

* * *

N    - 26.VII - św. św. Anna i Joachim, rodzice NMP

                          8.00 - +Róża Dokurno

                        10.30 - w intencji wszystkich Parafian

                        12.00 - Msza św. grupy rekolekcyjnej oazy rodzin z Torunia

Pn   - 27.VII - św. Natalia, +852

                        18.00 - +Maryla +Tadeusz Ordon

Wt   - 28.VII - św. Wiktor I, papież, męczennik, +199

                         8.00 - o błog. Boże dla Mateusza

Śr    - 29.VII - św. Marta, która usługiwała Jezusowi w Betanii

                        18.00 - +Szczepan Barnat

Czw- 30.VII - św. Julita, wdowa, męczennica, ok. +303

                          8.00 - +Józefa +Jan Zielińscy +Irena Treider

Pt    - 31.VII - św. Ignacy Loyola, założyciela Towarzystwa Jezusowego (zakonu jezuitów)

                        18.00 - +Zygmunt Marszałkowski (6r)

Sb   - 1.VIII  -  9.00 - spowiedź

                         9.30 - Msza św. - Krucjata Wyzwolenia Człowieka

                                   oraz nabożeństwo pierwszo-sobotnie

N    - 2.VIII - odpust bracki Przemienienia Pańskiego

                         8.00 - +Marek Smyk (2r)

                        od 9.00 do 12.00 - adoracja Najświętszego Sakramentu

                       12.00 - w intencji wszystkich Parafian