2020-05-31

Odwołanie dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej mszy świętej

Drodzy Diecezjanie!

Duchownym, osobom konsekrowanym oraz wiernym świeckim bardzo dziękuję za odpowiedzialną i pełną wiary postawę w czasie epidemii. Był to trudny czas dla nas wszystkich, również w wymiarze duszpasterskim. Jestem wdzięczny wszystkim, którzy odważnie i roztropnie pomagali innym. Wyrażam wdzięczność wobec służb medycznych, sanitarnych, wolontariuszy i osób zaangażowanych w ochronę życia i zdrowia. Obejmuję modlitwą chorych, a miłosierdziu Bożemu polecam zmarłych.

Sytuacja epidemiczna w naszym kraju pozwoliła na zniesienie przez władze świeckie limitu uczestników zgromadzeń religijnych w miejscach kultu. Pozwala to na udział w liturgii wszystkim wiernym, którzy przynależą do żywej wspólnoty Kościoła. Dlatego z dniem 6 czerwca br. odwołuję dyspensę od uczestnictwa w niedzielnych Mszach świętych i serdecznie zapraszam do wspólnej modlitwy! Jednocześnie proszę o ostrożność, odpowiedzialność i rozwagę! Przypominam, że osoby chore oraz wszyscy, którzy zauważą u siebie objawy infekcji (np. kaszel, podwyższona temperatura, itp.) są zwolnione z obowiązku uczestnictwa we Mszy świętej. Przypominam równocześnie o konieczności zachowania w kościołach dystansu i obowiązku zakrywania ust i nosa.

Dziękuję Bogu, że prowadzi nas przez trudny czas epidemii! Zachęcam wszystkich wiernych do korzystania z posługi duszpasterskiej w parafiach, szczególnie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Eucharystii. Bardzo proszę o modlitwę w intencji nowych i świętych powołań do kapłaństwa i życia konsekrowanego.

bp Wiesław Śmigiel - Biskup Toruński

* * *

Konieczność zachowania w kościołach dystansu w praktyce oznacza, że połowa miejsc siedzących powinna pozostać wolna. W naszej świątyni może zatem uczestniczyć w liturgii około 50 osób. Pozostali uczestnicy liturgii będą nadal musieli uczestniczyć w niej na zewnątrz przy bocznych drzwiach. W związku z tym w niedziele nadal będzie odprawiana Msza św. o godz. 12.00.

* * *

Młodzież przygotowującą się do bierzmowania zapraszam do uczestnictwa we Mszy św. w przyszłą niedzielę o godz. 12.00 i pozostanie na katechezę bezpośrednio po Mszy św. w kościele.

W ramach przygotowań do procesji w Boże Ciało, która będzie przebiegała po wszystkich ulicach naszej parafii proszę raz jeszcze o poinformowanie o niej waszych sąsiadów, których dziś nie ma w kościele, ani nie korzystają z internetu, tak byśmy wszyscy mogli się do niej przygotować, udekorować nasze domy i co najważniejsze przystąpić do Komunii św. wielkanocnej.

* * *

W najbliższym tygodniu mamy w parafii 15 solenizantów noszących imiona: Grażyna, Karol, Leszek, Igor, Paulina, Robert, Wiesław i Wiesława. Solenizantom życzymy wiele łask Bożych w życiu codziennym oraz doświadczenia orędownictwa swoich patronów, których wspominamy w liturgii:

3 czerwca      św.   Karol Lwanga, męczennicy z Ugandy, +1886

5 czerwca     św. Igor Kijowski, mnich i męczennik, +1148

6 czerwca     św. Paulina, męczennica, +304

7 czerwca     św. Robert z Newminster, opat +1159

* * *

N - 31.V - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego

                  8.00 - +Wiktor +Janina +z rodziny Walczaków

                10.30 - w intencji wszystkich Parafian (transmisja on-line)

                12.00 - o błog. Boże dla neoprezbitera ks. Przemysława Witkowski z parafii pw. św. Walentego w Łążynie

Pn   -  1.VI - 18.00 - +Eugeniusz Okoń (30r) +Krystyna Lewicka

Wt   -  2.VI -  8.00 – o błog. Boże dla rodziny Szylerów

Śr    -  3.VI - 18.00 - +Jerzy Muszytowski

Czw-  4.VI -   8.00 -

Pt    -  5.VI - od 17.00 – spowiedź św.

                   18.00 -

Sb   - 6.VI -   8.00 - int. Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

                               nabożeństwo pierwszosobotnie

N    - 7.VI - Uroczystość Trójcy Świętej

                      8.00 - w intencji wszystkich Parafian

                     10.30 - +Teresa +Wiktor +Helena Byra (transmisja on-line)

                     12.00 - +Maria +Władysław +Kazimierz  +Stanisław Maksoń +z rodziny

kończy się okres spowiedzi i Komunii św. wielkanocnej

* * *

Święty Michale Archaniele! Wspomagaj nas w walce, a przeciw niegodziwości i zasadzkom złego ducha bądź naszą obroną. Oby go Bóg pogromić raczył, pokornie o to prosimy, a Ty, Wodzu niebieskich zastępów, szatana i inne duchy złe, które na zgubę dusz ludzkich po tym świecie krążą, mocą Bożą strąć do piekła. Amen.