Mistrzostwa Inspektorialne w futsalu 30.XI.2013
Zawody zaplanowane zostały już na listopad, aby było więcej czasu na decyzje i przygotowanie do mistrzostw Polski, które tradycyjnie odbywają się w styczniu. Były to już drugie mistrzostwa inspektorialne organizowane przez SL-SALOS Przeczno (poprzednie 15.I.2011). Niestety zgłosiło się dwukrotnie mniej drużyn, zwłaszcza w starszych rocznikach młodzieży gimnazjalnej. Okazuje się, że zajęcia sportowe prowadzone w duchowości salezjańskiej stoją na tak wysokim poziomie sportowym, że różne kluby zrzeszone w PZPN wręcz „walczą” o naszych młodych piłkarzy. Do tego doszły kłopoty finansowe wynikające ze znacznych ograniczeń dofinansowania z Ministerstwa Sportu i Turystyki w bieżącym roku. Ostatecznie, na tydzień przed zawodami w grupie A (rocznik 1997), zgłosiły się tylko dwie drużyny z Gdańska i Aleksandrowa Kujawskiego, podobnie w grupie B (rocznik 1999) goście z Gdańska i gospodarze z Przeczna. Żal mi się zrobiło gości, którzy zaplanowali kosztowny wyjazd na mistrzostwa inspektorialne aż z Gdańska i zaprosiłem do wspólnej piłkarskiej zabawy młodzież z dwóch sąsiednich wiejskich parafii w Biskupicach i Złejwsi Wielkiej. Dzięki temu zawody w tych kategoriach nabrały więcej sportowego kolorytu, choć goście spoza SALOS-u wiedzieli, że przy zwycięstwie na mistrzostwa ogólnopolskie SALOS-u nie będą mogli wyjechać. Lepiej było ze zgłoszeniami w młodszych kategoriach wiekowych, w których pojawiła się drużyna z rodzącego się SALOS-u w Złotorii pod Toruniem.
Mistrzostwa rozpoczęły się tradycyjnie Eucharystią w kościele parafialnym w Przecznie o godz. 10.00, na którą pomimo różnych przygód, zdążyły wszystkie drużyny. Liturgii przewodniczył ks. Marek Barejko odpowiedzialny za SALOS w naszej pilskiej inspektorii. Biskupa toruńskiego reprezentował diecezjalny duszpasterz sportu ks. Wojciech Murawski - proboszcz ze Złejwsi Wielkiej, który przyjechał ze swoimi młodymi piłkarzami. Kazanie przypadło gospodarzowi. Mszę św. koncelebrowali również ks. Michał Sabada z SALOS-u w Aleksandrowie Kujawskim i ks. Arkadiusz Sobociński z SALOS-u w Złotorii.
Po Eucharystii starsze roczniki wyjechały do Chełmży, gdzie zarezerwowaliśmy dużą halę sportową. Pod czujnym okiem sędziego z PZPN, pani Pauliny Kuzioła, młodzi piłkarze rozegrali po dwa mecze. W grupie A (rocznik 1998) zwyciężyli piłkarze z SALOS- Gdańsk, którzy pokonali drużynę z Biskupic 5:2 oraz drużynę z Aleksandrowa Kujawskiego 2:1. W walce o II miejsce lepsi okazali się chłopcy z Biskupic, którzy wygrali z Aleksandrowem Kujawskim 2:0. W grupie B (rocznik 1999) najlepsi okazali się piłkarze ze Złejwsi Wielkiej, którzy zwyciężyli z Gdańskiem 1:0 i z Przecznem 3:0. Ostatni mecz był najbardziej emocjonujący, bo stawką był udział w mistrzostwach ogólnopolskich. Lepsi okazali się goście z Gdańska, którzy pokonali gospodarzy z Przeczna 1:0.
Młodsi zawodnicy rozgrywali swoje mecze w sali w pobliskim Brąchnowie, gdzie panowała bardzo gorąca piłkarska atmosfera. Zaprzyjaźniony już z naszym SALOS-em sędzia z PZPN pan Andrzej Keński był bardzo zajęty temperowaniem emocji młodych piłkarzy gorąco dopingowanych z trybun. W grupie C (rocznik 2001) wszystkie swoje mecze wygrali chłopcy z SALOS-u w Bydgoszczy. W walce o II miejsce pomiędzy Przecznem i Rumią zdecydował lepszy bilans bramek z całego turnieju, który był korzystniejszy dla SALOS-u z Rumii. Ostatnie czwarte miejsce zajął SALOS z Aleksandrowa Kujawskiego, który za sportową walkę również otrzymał pamiątkowe brązowe medale. W najmłodszej grupie D (rocznik 2003) wszystkie trzy startujące drużyny uzyskały tę samą ilość punktów (po jednym wygranym meczu) i o kolejności miejsc zdecydował bilans bramek, który najszczęśliwszy okazał się dla nowicjuszy - SALOS-u ze Złotorii. Drugie miejsce przypadło Bydgoszczy i trzecie gospodarzom z Przeczna, którzy mogą być dumni, że wygrali bezpośredni mecz ze złotymi medalistami ze Złotorii.
Na godz. 13.30 do obu sal został dowieziony ciepły posiłek (tradycyjne kotlety schabowe z dodatkami) oraz prowiant na drogę powrotną. W przygotowanie posiłku zaangażowało się Koło Gospodyń Wiejskich w parafii gospodarzy. Serdeczne podziękowania należą się paniom, które już od piątku pracowały w kuchni w świetlicy w Przecznie, aby przygotować 170 posiłków.
Puchary dla wszystkich drużyn ufundował i wręczał wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała - zapalony sportowiec, który prywatnie jest maratończykiem. Dyplomy, które otrzymały wszystkie startujące drużyny podpisali: biskup toruński Andrzej Suski i marszałek województwa Kujawsko-Pomorskiego Piotr Całbecki, którzy objęli honorowy patronat nad zawodami, oraz wójt gminy Łubianka Jerzy Zająkała i prezes SL-SALOS Przeczno Tomasz Gałka. Szczególne podziękowania należą się dorosłym członkom SALOS-u w Przecznie oraz trenerowi naszej reprezentacji Wojciechowi Ziółkowskiemu, którzy poświęcili swój czas na obsługę zawodów. Już dziś zapraszamy zaprzyjaźnione drużyny salezjańskie na zawody piłkarskie na trawiastych boiskach parafialnych w Przecznie, które rozgrywane będą w ramach tradycyjnego pucharu bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego w sobotę 7 czerwca 2014 r.