7-13 sierpnia - obóz w Spale

Od 2011 roku dzieci uczestniczące w zajęciach w klubie sportowym w Przecznie wyjeżdżają na letni, tygodniowy obóz sportowy. W tym roku od 7 do 13 sierpnia po raz trzeci odbył się on w Spale, gdzie korzystaliśmy m.in. z obiektów Ośrodka Przygotowań Olimpijskich.

Pierwszego dnia naszego pobytu w Spale odwiedziliśmy pobliski Inowłódz, gdzie obejrzeliśmy romańską świątynię pw. św. Idziego z XII wieku oraz ruiny zamku Kazimierza Wielkiego z XIV wieku.

W roku 1876 w spalskich lasach polował następca tronu Rosji, a późniejszy car Aleksander III. Po tym wydarzeniu rozpoczęła się budowa rezydencji dla władców Rosji, którzy przybywali tu na polowania. Powstało całe miasteczko z bogatą infrastrukturą. Do dziś nad Spałą góruje XIX-wieczna wieża ciśnień, zaś w jednym z obiektów z tego okresu funkcjonuje dom rekolekcyjny diecezji łowickiej „Ostoja”, gdzie znaleźliśmy zakwaterowanie.

W okresie międzywojennym Spała stała się letnią rezydencją prezydentów II Rzeczypospolitej. Z inicjatywy prezydenta Stanisława Wojciechowskiego wybudowano drewnianą kaplicę w stylu zakopiańskim, w której jako uczestnicy obozu sportowego mogliśmy codziennie celebrować Eucharystię.

Z kolei Ignacy Mościcki tak często przebywał w Spale, że zaczęto ją nazywać „drugim belwederem”. Z jego inicjatywy w 1927 roku zaczęto organizować w Spale ogólnopolskie dożynki. Dla potrzeb tej uroczystości wybudowano w 1928 roku stadion, a później halę sportową.

W czasie II wojny światowej w pobliskiej Konewce wybudowano potężne bunkry mogące pomieścić cały pociąg pancerny. Obecnie są one jedną z atrakcji turystycznych, którą odwiedziliśmy podczas naszego obozu.

Po II wojnie światowej podtrzymano zwyczaj ogólnopolskich dożynek, które są kontynuowane do dziś z udziałem prezydentów III Rzeczypospolitej. Rozbudowując również bazę sportową stworzono Centralny Ośrodek Sportu, w którym przygotowują się do udziału w igrzyskach olimpijskich polscy lekkoatleci. Mieliśmy szczęście spotkać polskich siatkarzy na codziennych spacerach po Spale. Udało się nam również uczestniczyć w jednym treningu naszej drużyny narodowej.

Oczywiście nie zabrakło każdego dnia zajęć sportowych. Codzienne zajęcia na krytej pływalni w Centralnym Ośrodku Sportowym zwieńczone zostały wręczeniem medali w głównej hali, gdzie odbywają się imprezy sportowe z najwyższej półki. Dyrektor COS-u Waldemar Wendrowski wręczył naszym dzieciom medale oraz przybliżył sylwetki polskich mistrzów olimpijskich trenujących w Spale, z Ireną Szewińską na czele. Codziennie również odbywały się zawody piłkarskie pomiędzy czterema drużynami wyłonionymi spośród wszystkich uczestników obozu, zarówno dzieci, jak i opiekunów. Stałym punktem naszych obozów są również podchody, jak i spływ kajakowy Pilicą. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w łódzkim ZOO.

Tak bogaty program, w tak wyjątkowym miejscu, był możliwy dzięki zaangażowaniu prezesa naszego Stowarzyszenia Lokalnego Salezjańskiej Organizacji Sportowej w Przecznie – Tomasza Gałki wraz z małżonką Joanną oraz przy pomocy Małgorzaty Poszytek i Agnieszki Drążela. Doświadczyliśmy również w okresie pandemii koronawirusa opieki naszych patronów: św. Jana Bosco, bł. ks. Stefana Wincentego Frelichowskiego oraz św. Rozalii. Poza dwoma miesiącami ścisłego lockdown-u w 2020 roku dzieci przez cały czas w rytmie cotygodniowym trenują, w 2020 roku w miejsce obozu zorganizowaliśmy dwa spływy kajakowe, zaś w 2021 roku odbył się już normalny obóz sportowy w Ostrzycach na Kaszubach…

Zadanie było dofinansowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz Gminę Łubianka. Dziękujemy także naszym darczyńcom: KGHM, ORLEN, RYMOPLAST i sołectwu Łubianka.