Życie św. Rozalii
Św. Rozalia urodziła się w bogatej rodzinie książęcej Sinibaldich na Sycylii. Źródłosłów jej imienia (róża - symbol miłości i umartwienia; lilia - symbol czystości) stał się programem jej życia. Z domu rodzinnego wyniosła solidne wychowanie chrześcijańskie. Przebywając na dworze normandzkim, widząc intrygi dworskie i okrucieństwo ówczesnego władcy, postanowiła oddać się Panu. Jako 12-letnia dziewczyna usłyszała tajemniczy głos w swoim sercu: „Rozalio, lilio biała, Ciebie wybrałem. Kochaj Mnie i jedynie we Mnie miej upodobanie”. Tymczasem rodzice powoli planują przyszłe małżeństwo... Rozpoczyna się najcięższy rok w jej życiu w domu rodzinnym. Dojrzewa do złożenia prywatnego ślubu dziewictwa i znosi liczne drwiny otoczenia. Po roku potajemnie opuszcza na zawsze najbliższych, by w całkowitej samotności zamieszkać w okolicznych lasach. Po 9 latach przypadkowi mieszkańcy zbierający drzewo natrafili na jej pustelnię. Rozalia jednak nie dała się rozpoznać, odeszła w inne miejsce pozostawiając tylko w grocie napis na ścianie: „Ja Rozalia, córka Sinibalda, hrabiego na Kwiskwina i Róży, odważyłam się była z miłości ku memu Jezusowi Chrystusowi Panu, te jaskinie zamieszkać”. Uchodzi tym razem na górę Palermitańską, zwaną Górą Pielgrzymią, gdzie w obszernej grocie dokończyła swojej ziemskiej wędrówki ku Oblubieńcowi 4 września 1160 r. mając ok. 30 lat.
Wieść o śmierci pustelnicy błyskawicznie rozeszła się po okolicy. Ludność okoliczna spontanicznie zwracała się do świętej Pustelnicy o wstawiennictwo u Boga, gdy panowało w okolicy „morowe powietrze”. Gdy 9 czerwca 1625 r. po procesji z relikwiami Rozalii ustała zaraza dżumy, została ogłoszona główną patronką Palermo. Opiekę nad jej grobem przejęli oo. jezuici. Papież Urban VIII wpisał św. Rozalię do Martyrologium Romanum pod dniem 4 września na pamiątkę „narodzenia dla nieba św. Rozalii, dziewicy palermitańskiej, pochodzącej z królewskiej krwi Karola Wielkiego, która przez miłość do Chrystusa uciekła z rodzicielskiego księstwa, wyrzekła się panowania i żyła samotnie życiem niebiańskim wśród gór i pieczar”.
W roku 1630 Rozalia została oficjalnie kanonizowana. W 1737 roku Przeczno nawiedziła epidemia cholery, w wyniku której wymarła cała wioska z wyjątkiem jednego mieszkańca, który szukał ulgi w chorobie w pobliskim lasku. Tam objawiła mu się św. Rozalia, która wskazała ukryte źródełko, z którego napił się wody. Jego cudowne uzdrowienie spotęgowało kult Świętej, który trwa do dziś. Relikwie św. Rozalii zostały sprowadzone przez jezuitów do Torunia do kościoła farnego pw. św. Jana w 1761 r. Jednak po kilku latach Jezuici opuścili toruńską świątynię św. Jana i kult św.Rozalii w Toruniu powoli zaczął gasnąć... Tymczasem w takich miejscach jak Przeczno pamięć o opiece św. Rozalii była przekazywana przez pokolenia, co zaowocowało zbudowaniem nowej kapliczki w przeczeńskim lasku.
O ŚWIĘTA ROZALIO, wysłuchaj naszych błagań i wstawiaj się za nami, abyśmy zachowani byli przed wszelką zarazą duchową, która nam grozi w trudnych dzisiejszych czasach. Niech Twoje wstawiennictwo to sprawi, abyśmy bezpiecznie i utwierdzeni w miłości Bożej przeszli wszystkie niebezpieczne drogi świata i trafili tam, gdzie Ty - Nasza Patronko - cieszysz się wieczną radością w niebie. Amen.
Wśród stron internetowych poświęcnych św. Rozalii zapraszam na poniższą stronę "Święci Pańscy"
Zapraszam również do obejżenia transmisji oraz relacji z procesji do kapliczki św. Rozalii.