2023-12-03

Rozpoczynamy adwent, czas oczekiwania na wyjątkowe spotkanie z Bogiem, który stał się człowiekiem. Są już do nabycia tradycyjne świece. Ich zakup wspiera Wigilijne Dzieła Pomocy Dzieciom prowadzone przez Caritas. Mała świeca kosztuje 10 zł, duża 20 zł, duża ozdobna 25 zł.

* * *

Katecheza przed I Komunią św. w poniedziałek o godz. 18.00 od razu w salce katechetycznej. Obejrzymy godzinny film o życiu Jezusa. Obecność obowiązkowa.

* * *

W przyszłą niedzielę przeżywamy w całej Polsce Dzień Pomocy Kościołowi na Wschodzie, w szczególności naszym rodakom, którzy pozostali na terenach byłego Związku Radzieckiego. Przed każdą Mszą św. przeprowadzimy zbiórkę do puszki.

* * *

W piątek obchodzimy Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Msza św. o godz. 18.00.

* * *

W poniedziałek 4 grudnia liturgia wspomina bardzo ważnych dla historii Kościoła na ziemi chełmińskiej świętych: św. Barbarę i bł. Chrystriana. Bp Chrystian był pierwszym biskupem ziemi chełmińskiej po odłączeniu jej w XIII wieku od diecezji płockiej. Natomiast dzięki relikwiom fragmentu głowy św. Barbary przechowywanym w Starogrodzie była ona najbardziej czczoną świętą na naszych ternach w XIV i XV wieku. Dlatego w naszym kościele mamy aż dwie figury św. Barbary na zwieńczeniach ołtarza głównego i ołtarza maryjnego. Bierze się stąd także popularność tych imion nadawanych dzieciom przy chrzcie.

* * *

W najbliższym tygodniu mamy w parafii 18 solenizantów noszących imiona: Barbara, Krystian, Mikołaj, Nikola, Maria i Marianna. Solenizantom życzymy wiele łask Bożych w życiu codziennym oraz doświadczenia orędownictwa swoich patronów, których wspominamy w liturgii:

4 grudnia      św. Barbara, dziewica, męczennica, ok. +305

                     oraz bł. Chrystian, bp Ziemi Chełmińskiej i całych Prus, +1245

6 grudnia      św. Mikołaj z Miry, biskup, +352

8 grudnia      NMP - Niepokalane Poczęcie

* * *

Intencje mszalne:

N  - 3.XII - I Niedziela Adwentu

                      8.00 - w intencji wszystkich Parafian

                    od 9.00 do 10.30 - Adoracja Najśw. Sakramentu

                    10.30 - +Marian Godlewski (2r) (transisja on-line)

Wt - 5.XII - 18.00 - +Jan Obermueller (4r)

Pt - 8.XII - Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP

                  18.00 - +Eugeniusz Sobański

N  - 10.XII - II Niedziela Adwentu

                   8.00 -

                 10.30 - w intencji wszystkich Parafian (transisja on-line)